dr Joanna Ulatowska

Zakład Psychologii Społecznej i Środowiskowej

julatowska @ umk.pl

Zainteresowania naukowe

W swojej pracy naukowej zajmuję się psychologią poznawczą, w szczególności tematyką z pogranicza psychologii i prawa. Moje badania dotyczą przede wszystkim kłamstwa i metod jego wykrywania oraz zniekształceń pamięci. Wypromowałam niemal 40 prac magisterskich. Jestem autorką artykułów popularnonaukowych publikowanych m.in. w tygodniku Polityka i Gazecie Wyborczej. Wyniki badań psychologicznych wcielam w życie współpracując z kancelarią prawną jako konsultant.

Wybrane publikacje

• Ulatowska, J. (2018). Accuracy of Indirect Method in Detection of False Intent. Legal and Criminological Psychology, 23, 24-36.
  • Zajenkowska, A., Ulatowska, J., Prusik, M. i Budziszewska, M. (2017). Be careful what you wish for! Desired and actual behaviour inconsistency in frustrating and provoking situations as predictors of depression. Studia Psychologica, 59, 243-255.
  • Ulatowska, J. i Sawicka, M. (2017). Recovered Memories in Clinical Practice: A Research Review. Polish Psychiatry, 52, 4, 609–618.
  • Ulatowska, J. (2017). Teachers’ beliefs about cues to deception and the ability to detect deceit. Educational Psychology, 37, 3, 251-260.
  • Ulatowska, J., Olszewska, J. i Hanson, M. D. (2016). Do Format Differences in the Presentation of Information Affect Susceptibility to Memory Distortions? The Three Stage Misinformation Procedure Reconsidered. The American Journal of Psychology, 4, 407-417.
  • Falkowski, A., Olszewska, J. i Ulatowska, J. (2015). Are lookalikes confusing? The application of the DRM paradigm to test consumers confusion in counterfeit cases. Marketing Letters, 26, 461-471.
  • Alogna, V. K., Attaya, M. K., Aucoin, P., Bahnik, S., Birch, S., Birt, A. R.,...Ulatowska, J., … Zwaan, R. A. (2014). Registered replication report: Schooler & Engstler-Schooler (1990). Perspectives on Psychological Science, 9, 556–578.
  • Ulatowska, J. (2014). Different questions – different accuracy? The accuracy of various indirect question types in deception detection. Psychiatry, Psychology and Law, 21, 231-240.