Kronika budowy siedziby Instytutu Psychologii UMK

#




Sierpień 2019 - Dzień 15 - 02.08.2019


Rozbiórka ścian działowych w skrzydle północnym, zachodnim i centralnym.

#

Skrzydło centrale - hol starej poczekalni - z prawej zdemontowana ściana wejść do gabinetów - w przyszłości będą tu 3 sale dydaktyczne o 35, 25 i 12 miejscach dla studentów. Z lewej strony będzie podobnie.


#

Przez te drzwi przez blisko 50 lat wchodziły pokolenia pacjentów do gabinetów lekarskich


#

Znika pracownia RTG - w tym miejscu będzie fragment auli na 120 miejsc

#

Wyburzenia ścian przestrzeni pod drugą aulę na 80 miejsc. Wyburzony zostanie strop i filiary podtrzymujące obecny dach. Wszystko zostanie zbudowane od nowa.


#

A tak wygląda sytuacja w skrzydle zachodnim - to przestrzeń przyszłego Centrum Psychoterapii. Widać instalacje wodne które biegły w wyburzonych już ścianach.


#

I jeszcze jedno spojrzenie na Centrum Psychoterapii - tym razem widać starą instalację elektryczną smutno zwisającą w miejscu rozbitej ściany. Prace rozbiórkowe jeszcze nie ruszyły w skrzydle południowym (na parterze i I piętrze) oraz w piwnicy, gdzie wciąż trwa demontaż instalacji.


Dzień 34 - 20.08.2019


Tak wygląda przyszły hol główny gdzie będzie szatnia, portiernia, toalety oraz lockery dla studentów. Nie ma śladu po starych pomieszczeniach

#


Na dwóch następnych zdjęciach widać, przestrzeń dla dwóch auli. Wyburzono już wszystkie ściany działowe, a teraz przed wykonawcami najtrudniejszy moment - trzeba wyburzyć dach, by wyjąć filary oraz zamontować nowy strop, który będzie osadzony tylko na zewnętrznych ścianach nośnych.

#

#

Powyżej widoczna na zdjęciu lewa ściana nośna będzie pozbawiona okien - ponieważ za ścianą będzie biegł główny korytarz prowadzący do auli. Podłoga będzie obniżona dla audytorium, więc oprócz zamontowania nowego dachu trzeba będzie jeszcze kopać w dół.


A tutaj korytarz prowadzący do 6 sal dydaktycznych - ze starej poczekalni zostały już tylko napisy na ścianie, oraz zabytkowe filary i strop świetlika.

#


Stropy przy belkach nośnych spoczywających na filarach zostaną zbudowane od podstaw

#


A tutaj w tej przestrzeni znajdzie się pokój do terapii grupowej z lustrem weneckim i pomieszczeniem dla studentów a w głębi sala dydaktyczna na 45 osób.

#


Sterta gruzu z wyburzonych ścian ma wielkość małej wyspy i wysokość jednego piętra.

#


Kierownik nadzoru inż. Rudnicki pokazuje oznaczenie ścian. Krzyżyk oznacza - do wyburzenia, napis "Ostajetsa" - ściany zostają :)

#


Pomieszczenie przyszłej biblioteki i czytelni - do wyburzenia najtrudniejsze elementy ścian nośnych po prawej stronie - część z nich musi zostać gdyż piętro wyżej jest kondygnacja.


#


A tu wykuwa się powoli nasza psychologiczna kafeteria. Zamiast okna będą szerokie drzwi na taras z widokiem na las.

#



Dzień 44 - 30.08.2019



Ciąg dalszy prac rozbiórkowych, które idą pełną parą na dwie ekipy budowlane - polską oraz ukraińską


#

Na początek zaglądamy do holu głównego, który już jest całkowicie "wyczyszczony ze starych ścian działowych.


#

Na miejscu dawnej szatni APLu powstaną toalety, które będą służyć części użytkowników przebywających w sekcji centralnej kondygnacji "zero".


#

A tak wygląda bydynek "od podwórka" - do gruzu z kondygnacji "zero" dołączył ten z wyburzeń na kondygnacji "-1" - części laboratoryjnej


#

Jeśli poprzednie zdjęcie nie zrobiło wrażenia to powyższe chyba przekonuje każdego co do ilości gruzu z pomieszczeń piwnicznych gdzie będą laboratoria i pracownie komputerowe Instytutu. W środku na zdjęciu praktycznie zasypane na wysokość gruzem garaże należące do Zakładu Etologii i Psychologii Porównawczej z przeznaczeniem na sprzęt terenowy. Za garażami widać gruz którego wysokość sięga 3 metrów.


#

Przejście z terenów zielonych do garaży - całkowicie niedostępne.


#Aby wywieźć gruz potrzebna jest droga - na zdjęciu spychacz pracujący nad powstającą drogą ppoż., która posłuży w czasie budowy jako podjazd dla wywrotek.


#

Tymczasem w sekcji centralnej zakończono wyburzenia - na zdjęciu z prawej strony sala dydaktyczna na 35 osób, z lewej korytarz główny z podwieszanym "barankiem" czyli charakterystycznym dla lat 70 stropem, który zostaje na pamiątkę w ramach adaptacji zabytkowego budynku przychodni, wraz z osłoniętymi kolumnami i drewnianym wykończeniem świetlika (niewidoczne na zdjęciu)


#

A tak wygląda ... przyszły pokój studentów i samorządu studenckiego.


#

Wejście do Centrum Psychoterapii jest na razie drogą ewakuacji gruzu z budynku.


#

A oto korytarz na kondygnacji "-1" prowadzący do 14 pomieszczeń laboratoryjnych. Na zdjęciu widać podłogę, która zostanie w całości wyburzona na głębokość 30 cm.


#

Oto laboratorium w którym będzie zamontowana kabina audio. Na suficie wiszą jeszcze oryginalne lampy z lat 70tych.


#

W laboratorium EEG widać zdjętą już warstwę podłogi


#

Na tym zdjęciu widać z czym walczą robotnicy - pod posadzką jest warstwa białego betonu do usunięcia.


#

Tu będą laboratoria Psychologii Społecznej - ale - najpierw trzeba usunąć fundamenty starych wentylatorów.


#

A tak wyglądają szafty biegnące pod podłogą kondygnacji "zero" a kończące się w piwnicy.


#

Kiedyś będzie tu laboratorium - a na razie składowisko izolacji z rur c.o.


#

Profesor Lewicka wizytuje ostatnie piętro (kondygnacja "+1") - gdzie będą pokoje pracowników. Tam jeszcze rozbiórka nie ruszyła.


#

Na pierwszym piętrze dla potomności zostanie jako dekoracja jeden, jedyny żeliwny grzejnik zamontowany 50 lat wcześniej. Działałby nadal, ale nie będzie już w nim ciepłej wody.