Kronika budowy siedziby Instytutu Psychologii UMK

#Archiwum Budowy - Lipiec 2019; Sierpień 2019Wrzesień 2019 - Dzień 51 - 06.09.2019


Rozpoczął się kolejny miesiąc, ale wciąż trwają prac rozbiórkowe. Gruz zaczyna być wywożony na wywrotkach. Część gruzu po rozkruszeniu wróci tu aby stanowić podkład pod budowaną drogę przeciwpożarową budowaną od elewacji północnej.

#

Jednorazowo wywrotka zabiera od 18 do 20 ton gruzu. Jak do tej pory wywieziono szacunkowo ponad 250 ton gruzu.


#

Oglądamy przyszły korytarz (otwór będzie poszerzony) prowadzący do pracowni komputerowych, pokoju socjalnego oraz centrum informatycznego Instytutu Psychologii.


#

W tych pomieszczeniach usunięto już podłogę i obniżono miejsce na przyszłą podłogę o ponad 30 cm


#

Kiedyś pierwotnie 50 lat temu tu była kuchnia sanatoryjna i w konstrukcji zachował się ślad po windzie którą posiłki wiezione były na górę.


#

Profesor Trojan zwraca uwagę na usunięcie ściany z przewodami kominowymi z obszaru przyszłej pracowni komputerowej. Kominy i tak muszą zostać zburzone, bo wentylacja będzie mechaniczna a na dachu nad pracowniami będzie woliera dla ptaków.


#

Główny korytarz pomieszczeń laboratoryjnych - tu jeszcze jest stara podłoga, po której chodziły psy biorące udział w programie Canis Mentis. Będzie skuta na końcu po zakończeniu prac w pomieszczeniach.


#

Stary węzeł ciepłowniczy - zostanie zdemontowany a w tym miejscu będzie jedno z laboratoriów psychologii środowiskowej.


#

Widok z jedynego czynnego przed przebudową laboratorium gdzie przychodziły psy - widać piętrzący się gruz za oknami


#

W wielu pomieszczeniach laboratoryjnych podłogę już zdemontowano i obniżono. Na zdjęciu pomieszczenie dla kabiny audio.


#

Mimo tego, że gruz zaczął być wywożony nadal na placu za budynkiem zalega ok. 500 ton gruzu.


#

Aby wywieźć gruz budowana jest przyszła droga przeciwpożarowa. Na razie widać koryto które będzie wypełnione kruszywem i zalane betonem. Latarnia widoczna na zdjęciu zostanie przesunięta. Zgodnie z przepisami musi tu przejechać wóz strażacki o masie 40 ton


#

Oprócz drogi przeciwpożarowej będzie tu chodnik dla osób przychodzących do Centrum Psychoterapii (obecnie zawalone gruzem).


#

Droga przeciwpożarowa ma ponad 100 metrów długości i przebiega pod oknami pomieszczeń Działu Technicznego UMK.


#

Profesor Trojan wtapia się w grupę pracowników nadzoru, którzy instruują majstra budowy co do kolnych kroków przy budowie drogi.Wrzesień 2019 - Dzień 61 - 16.09.2019


Kończy się praca związana z wyburzaniem starych ścian na kondygnacji laboratoryjnej. Pogłębiono już prawie cały obszar pod konstrukcje nowej podłogi


#

Tak wygląda przestrzeń w której do tej pory znajdowały się trzy pokoje laboratoryjne należące do Zakładu Etologii i Psychologii Porównawczej


#

A tyle zostało z naszej toalety :)


#

Ostatni fragment skuwanej podłogi posłuży do wypełnienia poziomu w starym węźle ciepłowniczym. W tle prof. Maria Lewicka stoi na jeszcze oryginalnej 50-letniej podłodze.


#

W niektórych miejscach widać, że ściany stawiano bez ław fundamentowych


#

Tu zdjęcie jednego z oryginalnych odsłoniętych prefabrykowanych filarów. Jest na nim data produkcji zapisana ręcznie 16 I 1970.


#

A tym czasem nad rumowiskiem gruzu powiewa dumnie i tajemniczo flaga "Solidarności". Nikt się nie wie skąd tam się wzięła. Nikt nie chciał się przyznać do jej powieszenia.


#

Gruzu wreszcie systematycznie ubywa z placu budowy. Na zdjęciu niska część dachu czekająca na rozbiórkę kominów. Poniżej będą pracownie komputerowe.


#

W niektórych miejscach po rozebraniu kominów trzeba stemplować stropy bo piętro wyżej jest przecież cała kondygnacja.


#

A to chodnik do siedziby Instytutu Psychologii - musiał zostać zdjęty bo niezbędna jest wymiana starej i zapchanej instalacji deszczowej.

Czekamy z utęsknieniem na koniec prac rozbiórkowych i rozpoczęcie prawdziwej budowy :)


Wrzesień 2019 - Dzień 69 - 24.09.2019


Wreszcie oprócz prac rozbiórkowych zaczęły się prace budowlane. Na razie są dość nieśmiałe, ale widać już pierwsze montowane i murowane nowe ściany w budynku Instytutu. Dziękujemy za wszystkie poniższe zdjęcia, które są autorstwa Naszego Ulubionego Inspektora Nadzoru inż. Stanisława Rudnickiego.

#

Sale dydaktyczne nabierają ostatecznego kształtu.


#

Podobnie jak pokoje Działu Technicznego UMK.


#

Zgodnie z projektem wyjścia z sal dydaktycznych są asymetryczne, tak by po otwarciu drzwi użytkownicy nie wychodzili naprzeciw sobie.


#

Pierwsze ścianki z gazobetonu wytyczają korytarz dla pracowników Działu technicznego.


#

Na dachu przygotowania do najtrudniejszej operacji konstrukcyjnej. Demontażu całego dachu nad aulami, i zbudowania całkiem nowego od podstaw.