Kronika budowy siedziby Instytutu Psychologii UMK

#Archiwum Budowy - Lipiec 2019; Sierpień 2019; Wrzesień 2019Październik 2019 - Dzień 78 - 04.10.2019


Rozpoczeły się prace rozbiórkowe dachu i ... budowlańcy napotkali pierwszy duży problem konstrukcyjny. Okazało się, że część stropodachu który trzeba zdemontować ma unikalną konstrukcję z gazobetonu zbrojonego stalową siatką. Płyty są zacementowane na końcach i nie da się ich zdejmować tylko trzeba je ręcznie rozbijać młotami.

#

Robotnicy na demontowanym dachu auli. Widok z sali dydaktycznej przy drugim patio.


#

A tu źródło problemu - co prawda już ¾ zewnętrznej warstwy dachu zostało rozebrane, ale wciąż widać rozbieraną gazobetonową konstrukcje stropodachu.


#

A tu widać co kryje się w gazobetonowych płytach - na zdjęciu zbrojenia z rozłupanych płyt.


#

Ta szara pryzma gruzu to właśnie pokruszone betonowe płyty dachu. (cena gruzu betonowego w skupie to 25 zł za tonę).


#

Za to na parterze pojawiają się nowe pomieszczenia. Od prawej zaplecze portierni, serwerownia numer 2 oraz szatnia dla studentów.


#

Widok na szatnie z drugiej strony. W miejscu przerwy będzie lada.


#

Trwa murowanie ścian gabinetów Centrum Psychoterapii.


#

Sale seminaryjne są na 35 osób są już gotowe do wylewania podłogi.


#

Podobnie jak najmniejsze sale do seminariów magisterskich.


#

A tu w części gdzie będą jeszcze wyburzenia ścian przy lobby widać w ścianach przygotowane otwory na słupy wzmacniające strop, które są niezbędne do wstawienia za nim rozpoczną się wyburzenia ścian nośnych.

#

Nad wszystkim czuwa i na opóźnienia nie pozwoli - Generalny Nadinspektor Inwestycji prof. Maria Lewicka :)

#

Na koniec zejście do piekieł... czyli do kondygnacji laboratoryjnej. Twa montaż instalacji odprowadzającej wodę deszczową. Praca w sypkim drobnym piachu jest wyjątkowo ciężka. Na pierwszym planie instalacja która już wymaga demontażu bo piach ruszając się przesunął ją pod niewłaściwym kątem.Październik 2019 - Dzień 85 - 11.10.201


Front robót jest już bardzo szeroki. Budowa drogi przeciwpożarowej przy budynku dobiega końca. Na parterze główne prace związane są z rozbiórką dachu nad aulami, oraz rozbiórką dachu w miejscu gdzie ma stanąć woliera dla ptaków. W piwnicy trwa układanie instalacji kanalizacyjnej. Ciężarówki wywożą wciąż nowe porcje gruzu, który wciąż pojawia się w miejscu wcześniej wywożonego.


#

Rozpoczęło się układanie kostki brukowej na "zawrotce" drogi przeciwpożarowej. Droga musi wytrzymać wjazd 40-tonowego wozu strażackiego.


#

Tymczasem na dachu zakończył się demontaż przykrycia dachu nad aulami oraz fragmentu gdzie będzie hol prowadzący do windy (na pierwszym planie)


#

Tymczasem na elewacji łączącej dach auli (z lewej) z dachem głównego holu Instytutu (tu gdzie rosną tuje) zamurowywane są okna.


#

Wciąż przed nami najważniejsza operacja - zdjęcia płyt stropowych znajdujących się nad projektowanymi aulami, zamontowanie nowej konstrukcji dachu, wyburzenie starych filarów widocznych na zdjęciu oraz pogłębienie pomieszczeń tak by miały amfiteatralny kształt.


#

#

A tak wygląda miejsce w którym będzie wybudowana woliera dla ptaków. To dach części piwnicznej. Wreszcie został rozebrany. Poniżej będą pracownie komputerowe.


#

Dokładnie w tym miejscu piętro niżej trwa montaż instalacji kanalizacyjnej.

#

Widać odnogę instalacji kanalizacyjnej biegnącej do pokoju socjalnego dla osób robiących badania oraz do pionu toalet znajdujących się na pierwszym piętrze.#

A tak wygląda miejsce gdzie będzie się wchodzić do windy na drugim piętrze Instytutu.


#

Hol przed windą połączony będzie z istniejącą klatką schodową przejściem które już zostało utworzone.


#

W tym miejscu gdzie urywa się dach będzie szyb windy. Na dole nie ma już prawie śladu po gruzie, ale za to jest maszyna podająca mieszankę cementową rurą na budowę drogi przeciwpożarowej.


#

Na parterze wykuwane są miejsca do wstawienia filarów podtrzymujących wyższą kondygnacje tak by potem można było wyburzyć ściany.


#

Trwa budowa zaplecza kuchennego kafeterii.


#

A to główne pomieszczenie kafeterii. Wciąż jeszcze z niezrobionym wyjściem na taras.


#

Na koniec wracamy do laboratoriów w piwnicach. Trwa montaż instalacji sanitarnych.