Kronika budowy siedziby Instytutu Psychologii UMK

#Archiwum Budowy
- Lipiec 2019; Sierpień 2019; Wrzesień 2019; Październik 2019; Listopad 2019Grudzień 2019 - Dzień 141 - 06.12.2019


Mamy dziś Mikołajki - zobaczmy co zmieniło się na budowie.


#

Chociaż na dworze zimno, inż Stanisław Rudnicki pokazuje, działające grzejniki w piwnicy. Cała kondygnacja podziemna jest ogrzewana dzięki czemu można prowadzić dalsze prace nawet przy niskich temperaturach.


#

300 kilogramowe belki podtrzymujące dach głównego holu zostały zamontowane


#

Trwa wywożenie ziemi, w jej miejsce pojawi się gruz a nad nim podłoga nowego holu

#

Nad aulami zostały już rozmieszczone ponad 600 kilogramowe belki podtrzymujące nowy wyższy dach nad największymi salami dydaktycznymi budynku.


#

Ponieważ z huty belki przyjeżdżają w standardowej długości 12 metrów, muszą teraz zostać docięte na właściwą długość. Na dole widać belki holu głównego.


#

A tak to wygląda z góry. Widać, które belki będą cięte. Nic się jednak nie zmarnuje bo zostaną zespawane w brakujące dwa dźwigary dachu.


#

Chociaż ciężko dostrzec to na zdjęciu, ekipa elektryków zamontowała już pod sufitami na całej parterowej kondygnacji korytka dla instalacji elektrycznej oraz internetowej.


#

Trwają pracę przy holu głównym - wyburzono już okna. Jeszcze co drugi słup zostanie usunięty. Stoimy w habie naszego Instytutu. Już za kilkanaście miesięcy będzie tu tętnić życie.


Grudzień 2019 - Dzień 148 - 13.12.2019


Odwiedziliśmy budowę w piątek 13 grudnia - czy ta historyczna data okaże się pechowa?


#

Na tyłach budynku ropoczął się wykop pod fundamenty zewnętrznej windy, która będzie zapewniać komunikację między 3-ma różnymi kondygnacjami. No i od razu niespodzianka, a nawet dwie. Po pierwsze kabel z łączem elektrycznym biegnie sobie wbrew planom budynku z przed 50 lat. Po drugie i to jest jeszcze ciekawsze, pod murem widać żyjące korzenie drzewa, i to jest dopiero zagadka bo najbliższe drzewo stoi 30 metrów dalej. Ciekawe na co natrafią robotnicy kopiąc głębiej?


#

Największa zmiana zaszła na parterze - wyburzono resztę ścian, które stały pod zamontowanymi już stalowymi podciągami. Na zdjęciu hol główny, a w głębi widać kafeterię.


#

Tu widok na hol - część poczekalni oraz główny korytarz. W tle widać ściany dwóch auli.


#

A tu na zdjęciu czytelnia i biblioteka - kiedy zniknęły resztki ścian korytarza widać jak teraz będzie tu przestrzennie.


#

Gruz z wyburzonych ścian znalazł się na patio, które stanie się głównym korytarzem przed aulami. Stanowi podkład pod przyszłą podłogę korytarza. Na zdjęciu widać pozbawione tynku słupy - one zostaną jako dźwigary kondygnacji powyżej - natomiast pozostałe 3 słupy (niebieskie) zostaną zburzone a cała przestrzeń połączy się ze sobą tworząc centralny hab budynku.


Grudzień 2019 - Dzień 153 - 17.12.2019


Mija pięć miesięcy od rozpoczęcia budowy. Szacowane opóźnienie wynosi w tej chwili ok 20 dni. Wciąż jest to opóźnienie do nadrobienia. Dzisiaj wszyscy czekali na przyjazd arkuszy blach na dach, ale my z aparatem byliśmy wcześniej.

#

Po wyburzeniu okien (na pierwszym planie i w tle) widać teraz kształt głównego korytarza przed aulami.


#

Ostatnie nadwymiarowe belki dachu auli są przycinane palnikiem acetylenowo-tlenowym.


#

Teraz elementy nośne czekają na arkusze blach.


#

Natomiast w aulach wybierany jest grunt (za betoniarką) aby utworzyć amfiteatralny podest gdzie będą rzędy siedzeń słuchaczy.


Grudzień 2019 - Dzień 155 - 19.12.2019


Nareszcie! Jest blacha i arkusz za arkuszem jej elementy kładzione są na belkach nośnych.


#

Na zdjęciu zachodnia część dachu korytarza głównego


#

A tak to wygląda od góry. Na blasze będzie izolacja termiczna, a nad nią wodoodporna.


#

Na pierwszym piętrze hol przy windzie został już całkowicie zadaszony.


#

Na razie na holu zrobi się ciemno, bo okna stropowe o wymiarach 1mx2m będą montowane dopiero na wiosnę 2020.


#

I jeszcze jeden dach. Tym razem wylewka pod podłogę obszaru gdzie będzie "skylab" czyli woliera dla ptaków.


#

Jesteśmy w holu głównym. Po lewej stronie widać spawacza, który montuje stalowe kątowniki by wzmocnić słupy które zostają dla podtrzymania konstrukcji - słupy obok będą wyburzone. Po prawej stronie inny pracownik przycina kolejne elementy do spawania.


#

Nad aulami nie ma jeszcze dachu. Trwają za to wykopy dla układu amfiteatralnego, wyburzenia starych słupów oraz stawiana jest ściana dzieląca obie aule (na zdjęciu za pryzmą gruzu).


Grudzień 2019 - Dzień 159 - 23.12.2019


Tuż przed Wigilią zajrzeliśmy zobaczyć jaka część dachu została już położona.


#

Hol główny jest już prawie gotowy. Został tylko początkowy fragment. Zrobiło się strasznie ciemno ale proszę pamiętać że nad holem w dachu będzie 8 okien o wymiarach 1mx2m.


#

Nad zachodnią aulą już jest dach. Nad wschodnią jeszcze nie. Na pierwszym planie ostatni stary słup wyznaczający stary korytarz przed gabinetami. Jego dni są policzone.


#

Przy tylnej ścianie wschodniej auli powstał już pierwszy najwyższy stopień audytorium.


#

A za niedokończoną na razie ścianą działową widać wykopy pod pierwsze rzędy audytorium auli zachodniej. W tle kanały w których będzie prowadzona instalacja CO.


#

Zachodnia aula ma też już dwa najwyższe stopnie audytorium (w tle).


#

A tak wygląda konstrukcja nośna dachu od góry.


#

W salach dydaktycznych zaczęły się pierwsze prace wykończeniowe.

#

Trwa też przygotowywanie fundamentu na szyb windy.

Jesteśmy bardzo ciekawi czy dach będzie już na całym budynku do końca grudnia. Trzymamy kciuki za ukraińskich budowlańców.


Grudzień 2019 - Dzień 166 - 30.12.2019


To już ostatnia wizyta w tym roku. Jaki jest stan budowy ?

#

Sterty styropianowej izolacji przed budynkiem są znakiem, że dach nie jest jeszcze gotowy.


#

Styropian układany jest na dachu korytarza. Wycięto już miejsca na okna. Po lewe stronie widać przykryte blachą aule, ale do końca robót na dachu jest jeszcze daleko.


#

Tu widać układane fragmenty izolacji termicznej.


#

Pokryto na razie ok 50% dachu nad korytarzem, a dach nad aulami jest znacznie większej powierzchni. W tle widać pokrytą już elewację dobudowanego korytarza windy.


#

A tak wygląda korytarz przed aulami z poziomu partery. Widać ile światła da 8 okien umieszczonych poziomo w przygotowanych otworach.


#

Ta mała betoniarka pracuje na okrągło bo przygotowuje materiał na stopnie auli.


#

Na pierwszym planie widać trzy gotowe stopnie zachodniej auli i prace przy kolejnych.


#

Na parterowej części dachu widać śnieg - a ponieważ tutaj też nie ma jeszcze ostatecznej warstwy izolacji to....


#

.... takie oto rozwiązanie znaleziono na przeciekającą do wewnątrz wodę. Teraz rynna odprowadza wodę przez okno.... więc w piwnicy panuje ta sama temperatura co na zewnątrz budynku. Ogrzewanie zakręcono. I tym akcentem, żegnamy rok 2019.