Kilka dni temu w Dzień Dobry Toruń, Gazecie Wyborczej i innych mediach pojawiły się artykuły o Wtorkach z Psychologią. Poniżej zamieszczamy przedruk z ddtorun.pl:
Toruń: Młyn Wiedzy z nowym cyklem.
Przygotowano go wraz z naukowcami z UMK
10:07, 21.01.2020 | ddtorun.pl
Od lutego w Centrum Innowacyjnej Edukacji rusza cykl wykładów „Wtorki z psychologią". Dwa razy w miesiącu będą odbywały się prelekcje przygotowane przez naukowców z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Wykłady będą odbywały się o godz. 18:00 w Centrum Innowacyjnej Edukacji
(ul. Władysława Łokietka 1-3). Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.
- Poszerzamy współpracę z naszym partnerem naukowym jakim jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Po fantastycznie przyjętym przez mieszkańców Torunia cyklu "Medyczne Środy", przyszła pora na kolejne wydarzenie, w trakcie którego zaprezentujemy prace badawcze naukowców z naszego uniwersytetu. Cieszymy się, że nasz pomysł na ten cykl spotkał się z dobrym przyjęciem ze strony psychologów z UMK, głównie z Instytutu Psychologii, ale też Instytutu Nauk Pedagogicznych. Pamiętajmy, że spotykamy się w miejscu, w którym jest dostępna jedyna w Polsce wystawa o dojrzewaniu człowieka, w trakcie którego zachodzą różnorodne procesy psychologiczne. Zachęcamy do tego, aby przed wykładem odwiedzić naszą ekspozycję - mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy.
Psychologowie z UMK obiecują duża dawkę wiedzy z zakresu różnych dziedzin psychologii.
- Planowany cykl wykładów pozwoli spopularyzować wiele interesujących tematów, którymi zajmujemy się w naszych badaniach naukowych. Każdy słuchacz znajdzie z pewnością coś ciekawego dla siebie, bo naszym celem jest z jednej strony zaprezentowanie współczesnych dokonań psychologii, jak i szerokiego wachlarza zagadnień, którymi współcześni psychologowie się zajmują naukowo. Również w Toruniu - przekonuje dr Małgorzata Gut z Instytutu Psychologii UMK.
Wykład rozpoczynający cykl wygłosi dr Małgorzata Gut i będzie poświęcony grom komputerowym, ruchowi i rytmowi w edukacji matematycznej, a także w terapii dyskalkulii. Kolejne prelekcje będą poświęcone m.in. czynnikom kształtującym obraz ciała u dzieci, badaniom o odrzucaniu wiedzy naukowej o zmianie klimatu, psychologii moralności, biofeedbackowi i jego zastosowaniu w samokontroli i samorozwoju. Nie zabraknie również spotkań poświęconych psychologicznym podstawom tworzenia wizualnych metafor w filmie fabularnym oraz różnicom między instynktownym a świadomym działaniem u ludzi
i zwierząt.
Harmonogram wykładów:
11 lutego
– Gry komputerowe, ruch i rytm w edukacji matematycznej i terapii dyskalkulii
– dr Małgorzata Gut
25 lutego
– Czy dziewczynki mogą bawić się Barbie? Czyli o czynnikach kształtujących obraz ciała u dzieci
– dr Lidia Wiśniewska-Nogaj
10 marca
– Kto nie wierzy w zmianę klimatu i dlaczego?
– dr Adrian Wójcik
24 marca
– Psychologia wobec społecznych podziałów: jak skleić to, czego się skleić nie da?
– prof. dr hab. Maria Lewicka
7 kwietnia
– Troska, sprawiedliwość a może coś jeszcze... Skąd wiesz co jest dobre a co złe?
– dr Tomasz Jarmakowski-Kostrzanowski
21 kwietnia
– Biofeedback w życiu codziennym: jak nauczyć się panowania nad różnymi funkcjami swojego ciała tak, żeby wykorzystać je w samokontroli i samorozwoju?
– mgr Ewa Ratajczak
5 maja
– Wizualne metafory w ruchomych obrazkach. Psychologiczne aspekty kina poetyckiego na przykładzie twórczości Krzysztofa Kieślowskiego
– dr Łukasz Miciuk
19 maja
– Między instynktem a świadomym działaniem. Uniwersalne mechanizmy zachowania zwierząt
– dr hab.Maciej Trojan, prof. UMK
Partnerami wydarzenia są Wydział Filozofii i Nauk Społecznych i Instytut Psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.