Wracają Wtorki z Psychologią

Wtorki z Psychologią znowu w Młynie Wiedzy.

  15.04.2021   admin


Po ponadrocznej przerwie do Młyna Wiedzy wracają "Wtorki z psychologią". Do końca czerwca zaplanowano trzy wykłady poświęcone psychologii moralności, oddziaływaniom psychicznym pandemii oraz metaforom w kinie poetyckim.

Cykl jest owocem współpracy między Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy a Instytutem Psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. – W 2020 roku epidemia zatrzymała nas na początku cyklu po trzech wykładach. Przez 12 miesięcy nauczyliśmy się żyć w świecie edukacji, kultury, nauki i komunikacji online, dlatego po bardzo dobrze przyjętym zdalnym „Tygodniu mózgu” postanowiliśmy wrócić do „Wtorków z psychologią” – wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik toruńskiego centrum nauki.

Pierwszy wykład odbędzie się 27 kwietnia i będzie poświęcony psychologii moralności. Doktor Tomasz Jarmakowski-Kostrzanowski odpowie m.in. na pytania: co sprawia, że uznajemy dane jedno zachowanie za moralne, a inne za niemoralne? Co sprawia, że w ocenie moralnej niektórych zachowań tak bardzo się różnimy? Czy brzydki zapach może powodować, że dane zachowanie uznamy za bardziej niemoralne? I wreszcie – co to wszystko ma wspólnego z polityką?

– Poprzez „Wtorki z psychologią” chcemy przybliżyć szerokiemu gronu odbiorców to, czym obecnie zajmuje się psychologia jako nauka – mówi dr Małgorzata Gut z Instytutu Psychologii UMK. – Wykłady dostarczą porcję rzetelnej i aktualnej wiedzy, aby pokazać, co wiadomo z „frontu badań”. Zadbamy o to, aby tematyka spotkań była naprawdę różnorodna i poruszała niemal każdy obszar współczesnych badań psychologicznych. Od psychologii środowiskowej przez kliniczną, rozwojową, psychoterapię czy neuropsychologię aż po badania dotyczące emocji, pamięci, moralności, etologii zwierząt i np. wykorzystania neurofeedbacku.

25 maja dr Bibianna Bałaj i dr Kamila Łaszewska opowiedzą o tym, jak pandemia wpływa na ludzi w sferze funkcjonowania poznawczego, emocjonalnego, społecznego, jak również o tym, jak odbija się to na naszym zdrowiu, choćby w zakresie jakości snu. Nie zabraknie informacji o tym, jak można radzić sobie z doświadczonymi trudnościami.

26 czerwca Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Instytut Psychologii UMK zapraszają na wykład „Wizualne metafory w ruchomych obrazkach. Psychologiczne aspekty kina poetyckiego na przykładzie twórczości Krzysztofa Kieślowskiego” dr. Łukasza Miciuka.

Wykłady będą odbywały się online na kanale YouTube Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Początek spotkań zaplanowano na godz. 18. Podczas transmisji będzie możliwość zadawania pytań poprzez chat. Udział jest bezpłatny.

Więcej informacji: mlynwiedzy.org.pl.


Za -> Gazeta Wyborcza - Grzegorz Giedrys 14 kwietnia 2021 | 07:15