Wizyta w ZOO

Zajęcia sekcji etologicznej Studenckiego Koła Naukowego Psychologii w Warszawskim ZOO

  12.05.2018   admin


Jedenastego maja Studenci Sekcji Etologicznej Koła Naukowego Studentów Psychologii odwiedzili Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie wraz z Maciejem Trojanem oraz Julią Sikorską - pracownikami Zakładu Etologii i Psychologii Porównawczej.

Dzięki uprzejmości Dyrektora ZOO dr. Andrzeja Kruszewicza i wspaniałej przewodniczce dr Annie Jakucińskiej - kierowniczce działu zwierząt naczelnych oraz drapieżnych studenci mogli zobaczyć pracę opiekunów z bliska, "od kuchni", oraz mieć kontakt ze zwierzętami z którymi prowadzone są prace badawcze - chodzi głównie o naczelne - począwszy od lemurów a skończywszy na szympansach.

Można było przekonać się jak bardzo zaangażowani są ludzie opiekujący się na codzień zwierzętami i z jakim oddaniem wykonują swoje obowiązki. Można było także, na własne oczy zobaczyć w jakich warunkach żyją różne gatunki zwierząt, a nawet wejść w interakcje z lemurami katta.

Przypomnijmy, że Psychologia na UMK w Toruniu jest jedyną w Polsce gdzie kształci się psychologów pod kątem pracy ze zwierzętami także na poziomie zajęć specjalizacyjnych oraz staży i praktyk.

Poniżej fotorelacja z wycieczki.


#Grupa studentów przy wybiegu z wydrami. Dr Jakucińska opowiada o różnicach płciowych w zachowaniu tych ssaków


#

Studenci oraz Julia Sikorska przy wybiegu niedźwiedzi polarnych - jednego z zagrożonych wyginięciem gatunków - jednocześnie kontrowersyjnego jeśli chodzi o warunki bytowe w ogrodach zoologicznych w krajach na południe od Skandynawii. Zwiedzający przyglądają się elementom wzbogacającym środowisko.


#

Przy wyspie gibonów. Gibony należą do człekokształtnych, ale nie człowiekowatych. Charakterystyczną cechą jest lokomocja za pomocą brachiacji oraz różne umaszczenie samic i samców. Dr Jakucińska tłumaczy, że zróżnicowanie różnych gatunków gibonów ma związek z rzekami, których mimo dużej zwinności gibony nie potrafią przekraczać, gdyż jak wszystkie człekokształtne nie potrafią pływać. Oznacza to że specjacja zachodzi na terenach podzielonych przeszkodami wodnymi. Niestety to kolejny gatunek zagrożony wyginięciem.


#

Gibony mają od niedawna swój nowy dom zimowy i cała rodzina ma naprawdę dobre warunki bytowe na terenie ogrodu.


#

Studenci mieli niebywałą okazję wejść do nowego domu lemurów katta i wejść w bezpośredni kontakt w czasie karmienia rozdając lemurom sprawiedliwie pomiędzy członków stada winogrona.


#Na zdjęciu opiekunka lemurów (Laura) rozdaje winogrona studentom, a lemury bacznie się temu przyglądają. Wobec ludzi są łagodne co nie znaczy, że nie ma w ich grupie konfliktów i walk.


#

Julia Sikorska (pierwszy psycholog w Polsce przygotowujący doktorat z zachowań naczelnych) z dużą wprawą obdarowuje winogronem samicę z młodym.


#

Tym razem habitat goryli. Studenci przyglądają się najmłodszemu członkowi grupy kawalerskiej - Vikingowi - który sięga do wiaderka. W warszawskim ZOO grupa kawalerska składa się z 3 samców. Starszy samiec Bwana zaczyna dojrzewać płciowo, a dominującą pozycję ma srebrnogrzbiety Azizi


#

Grupa studentów słucha dr Anny Jakucińskiej przy stanowisku obserwacyjnym szympansów - to właśnie z tymi zwierzętami pracownicy Zakładu Etologii i Psychologii Porównawczej pracują najczęściej.



#

Wielką atrakcją było zobaczenie kuchni w której przygotowuje się 4 posiłki dziennie dla 8 szympansów i 3 goryli. O pracy z tymi niezwykłymi a niestety także bardzo zagrożonymi wyginięciem zwierzętami opowiadała Katarzyna Wejchert (w zielonej bluzce).


#

Pojawienie się nowych ludzi na zapleczu jest interesujące - pytanie kto kogo obserwuje? W centralnym miejscu samiec Szymek.


#

A teraz przyglądają się etologom z Torunia - Liza - samica z lewej strony okna oraz najmłodszy członek grupy Frodo zwany też Tytusem.


#Już niedługo studenci będą mogli oglądać obraz z 16 nowych kamer zamontowanych na wybiegach szympansów oraz goryli i obserwować ich zachowanie na monitorach w Toruniu.


#Jak widać studenci mogli obejrzeć miejsca normalnie niedostępne dla zwiedzających.


#

... i zobaczyć jak pięknie wyglądają młode lemura wari (na zdjęciu matka z jednym ze swych dzieci). Lemury wari jako nieliczne wśród naczelnych rodzą więcej niż jedno młode.


#

Na koniec czysty relaks w hali lotów - gdzie można było posłuchać i zobaczyć wiele gatunków ptaków


#

4 godzinna wycieczka pełna wrażeń była pierwszą ale nie ostatnią wizytą studentów UMK w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie z którym współpraca naukowa układa się od lat grupie pracowników Zakładu Etologii i Psychologii Porównawczej bardzo dobrze.