Tydzień Mózgu'18

Kolejna edycja Tygodnia Mózgu w Toruniu 12-18 marca

  01.03.2018   admin


Tydzień Mózgu to wydarzenie mające na celu popularyzowanie wiedzy o mózgu i będące częścią Brain Awareness Week, międzynarodowej akcji organizowanej od 1996 roku. Podczas Tygodnia Mózgu w wielu miastach w całej Polsce można dowiedzieć się dlaczego badania w szeroko pojętej dziedzinie neuronauk są niezbędne do poznania natury człowieka oraz jakie zastosowanie mają takie badania w opracowywaniu metod pomocy tym, których mózg funkcjonuje nieprawidłowo.

W tym roku, w dniach 12-17 marca 2018 r., również w Toruniu odbędzie się Tydzień Mózgu. To już trzecia edycja tego wydarzenia w mieście Mikołaja Kopernika. Organizatorzy przygotowali bardzo bogaty i interesujący program, a wachlarz tematów, które będą poruszane podczas wykładów, warsztatów i pokazów jest niezwykle szeroki oraz prezentuje interdyscyplinarny charakter współczesnych badań nad mózgiem. Program obejmuje prelekcje nie tylko naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, ale także z innych ośrodków, takich jak Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Katolicki Uniwersytet Lubelski czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN.

Podczas Toruńskiego Tygodnia Mózgu będzie można posłuchać m.in. o tym co łączy aktywność mózgu i serca, dlaczego mózg jest podobny do facebooka, oraz w jaki sposób wykorzystując nowoczesne technologie i gry komputerowe można wspierać edukację matematyczną. Słuchacze dowiedzą się również czy współczesny człowiek staje się Cyborgiem.

Wykładowcy zabiorą nas także w czasoprzestrzenną podróż po mózgu podczas wykładów dotyczących zegara biologicznego i percepcji czasu, a także opowiedzą o tym, czym jest poznanie społeczne, jakie jest neurobiologiczne podłoże stresu oraz dlaczego estetyka jest wyzwaniem dla neuronauki.

Oprócz wykładów popularnonaukowych uczestnicy Toruńskiego Tygodnia Mózgu będą mieli okazję, aby wziąć udział w licznych interaktywnych pokazach zdradzających zagadki działania mózgu i umysłu, które zaplanowane są na 12 i 13.03 w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Ponadto, warsztaty zorganizowane w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii UMK pozwolą uczestnikom przyjrzeć się metodom badawczym stosowanym w zespołach naukowców prowadzących badania nad mózgiem.

Pełny program wydarzenia znajduje się na stronie Tygodnia Mózgu:

http://tydzienmozgu.umk.pl/Home

Zapraszamy również do odwiedzania strony na facebooku:

https://www.facebook.com/Tydzie%C5%84-M%C3%B3zgu-w-Toruniu-800920733418966/

Organizatorami Toruńskiego Tygodnia Mózgu są Wydział Humanistyczny UMK, Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii UMK i Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Wykłady zostały przygotowane m.in. przez pracowników Katedry Psychologii WH UMK, zaś wiele z interaktywnych pokazów przygotowało i zaprezentuje między innymi Studenckie Koło Naukowe Psychologii „Animus”, czyli nasi studenci psychologii.