Prezent z ZOO

Tuż przed świętami uruchomiono transmisję 24/7 z ZOO w Warszawie

  23.12.2019   admin


Warszawskie ZOO współpracuje z naszą grupą badawczą już od 7 lat. Tuż przed świętami zakończyły się pracę podłączania naszych 24 kamer (to jeszcze nie koniec!), które pokazują obraz z wybiegów szympansów oraz goryli w Warszawkim ZOO. W ten sposób zostały zastąpione stare kamery będące własnością Ogrodu Zoologicznego.

#

Jak widać można uruchomić jednocześnie podgląd ze wszystkich 24 kamer na raz. Kamery zamontowane są zarówno w habitatach jak i na zewnętrznych wybiegach szympansów i goryli.

Obraz transmitowany jest przez Internet z Warszawy do Torunia i mogą go widzieć pracownicy Katedry Psychologii Poznawczej i Porównawczej oraz studenci zainteresowani obserwowaniem zachowania naczelnych. Jesteśmy jedynym uniwersytetem w Polsce mającym dane z monitoringu zachowania naczelnych 24 godziny na dobę.

#

Hala główna wybiegu goryli. Na dole na plecach leży Azizi dominujący samiec grupy kawalerskiej.


Kamery pracują w systemie 24/7 a obraz jest jakości HD. W nocy włączają się emitery podczerwieni (obraz jest czarnobiały), w dzień obraz jest dostępny w kolorze. Osoba siedząca przy terminalu komputerowym w Toruniu może wybierać z których kamer obraz chce oglądać, a także nagrywać go bezpośrednio na lokalny dysk komputera przy którym pracuje. Niezależnie od tego obrazy nagrywają się na dyski nagrywarek w Warszawie.

#

Górna kamera z mniejszej hali habitatu szympansów. Szympansy bardzo lubią leżeć wysoko, dlatego podniesienie kratownicy (na zdjęciu w tle) o kilka metrów do góry (w zeszłym roku) bardzo im się przysłużyło.

Z takiej odległości kamery są już interesującymi przedmiotami dla osobników, Są jednak poza zasięgiem ich dłoni.


Dzięki bezpośredniej całodobowej transmisji rozpoczyna się nowy etap prowadzenia badań z udziałem naczelnych w Instytucie Psychologii UMK. Studenci zainteresowani zachowaniem naczelnych mogą zacząć uczyć się rozpoznawania poszczególnych zachowań, ekspresji emocji a także przyglądać się codziennemu życiu społecznemu, bez potrzeby jechania do Warszawy.

#

Trwają jeszcze prace nad montażem mikrofonów - wtedy będziemy także mogli słyszeć wszystkie dźwięki dochodzące z habitatów szympansów i goryli.