Posłuchaj podcastu z "Noblistką"

Prof. Maria Lewicka - badania nad tożsamością i pamięcią miejsca

  18.11.2023   admin


Niedawno poznaliśmy laureatów Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, uznawanych za najważniejsze wyróżnienie naukowe w naszym kraju. W 2023 roku Nagrodę FNP zdobyło czworo wybitnych uczonych – prof. Krzysztof Liberek, prof. Marcin Stępień, prof. Rafał Latała i prof. Maria Lewicka. Ta ostatnia była gościem audycji z cyklu "Skarbiec nauki polskiej".

#

Maria Lewicka została wyróżniona w obszarze nauk humanistycznych i społecznych za sformułowanie i weryfikację psychologicznego modelu przywiązania do miejsca i pamięci miejscaFoto: Andrzej Romański

Maria Lewicka z "polskim Noblem" w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych

Nagrody zostały przyznane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej już po raz 32. W audycji przybliżyliśmy działalność naukową prof. Marii Lewickiej, która została laureatką w obszarze nauk humanistycznych i społecznych.

Profesor Lewicka z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu jest uznanym międzynarodowym autorytetem w zakresie badań nad psychologicznymi związkami człowieka z miejscem zamieszkania. Interesują ją tożsamość i pamięć miejsca, zachowania ludzi w środowisku miejskim, aktywność i bierność społeczna.

Autorka publikowana i cytowana

Prace prof. Marii Lewickiej nad pamięcią miejsca wywarły wpływ na nauki społeczne, wykraczając daleko poza psychologię, ze względu na rozwój nad pamięcią zbiorową. Jej artykuły publikowane są w czołowych czasopismach psychologicznych, były wielokrotnie cytowane i stały się punktem zwrotnym dla badań w tej dziedzinie.

Posłuchaj wywiadu https://www.polskieradio.pl/8/650/Artykul/3279992,...