Piszą o nas

(Artykuł z Gazety Wyborczej z 27.04.2016)

  30.04.2016   admin


(Artykuł z Gazety Wyborczej z 27.04.2016)


Chętni na dyplomy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika mogą wybierać spośród blisko stu kierunków studiów w Toruniu i Bydgoszczy. Uczelnia wabi kandydatów nowościami, m.in. psychologią.

Pierwszy etap rekrutacji już się rozpoczął. Przyszli studenci muszą zapisać się w Internetowej Rejestracji Kandydatów (irk.umk.pl) oraz uiścić wpisowe, dla większości kierunków wynoszące 80 zł. Mają na to czas do 10 lipca. Listy zakwalifikowanych zostaną ogłoszone cztery dni później i dopiero wówczas trzeba będzie złożyć niezbędne dokumenty.

Na nowy rok akademicki UMK szuka chętnych na blisko 100 kierunkach studiów w obu kampusach. Jak co roku uczelnia stara się rozszerzać ofertę edukacyjną, nowości nie brakuje więc i podczas tegorocznego naboru. Szczególnie namawia na psychologię. Już na początku funkcjonowania uniwersytetu zaplanowano, że będzie to jeden z wiodących kierunków kształcenia. Tworzeniem katedry zajął się wówczas prof. Andrzej Lewicki, który w 1945 r. specjalnie w tym celu przyjechał do Torunia ze Lwowa. Studiów nie udało się uruchomić, ale po latach obecne władze UMK powróciły do pomysłu utworzenia psychologii. Misję tę powierzyły prof. Marii Lewickiej, uznanej w kraju psycholog, która zdecydowała się pożegnać z Uniwersytetem Warszawskim, by w Toruniu ziścić niegdysiejsze plany ojca.

Razem z prof. Lewicką ze stolicy przenosi się grupa jej stałych współpracowników, dołączyli do nich też inni naukowcy z wiodących ośrodków w Polsce. Razem zamierzają stworzyć w naszym mieście silną i oryginalną katedrę. Od października pod ich skrzydłami kształcić się może 80 studentów. Podczas pięcioletnich studiów magisterskich do wyboru będą mieli cztery specjalizacje: neuropsychologię, psychologię kliniczną, praktyczną psychologię społeczną i środowiskową oraz stosowaną psychologię zwierząt. Szczegóły dotyczące nowego kierunku dostępne są na stronie psychologia.umk.pl

Tegoroczna oferta studiów wzbogaciła się także o studia licencjackie i inżynierskie. Kandydaci mogą zgłaszać się na chemię medyczną, kulturoznawstwo ze specjalizacją kultura Dalekiego Wschodu, lingwistykę stosowaną (język rosyjski z czeskim), pedagogikę medialną oraz gospodarkę przestrzenną.

Pełną listę kierunków wraz z opisami, wymaganiami rekrutacyjnymi oraz informacjami o możliwościach zawodowych po ukończeniu poszczególnych studiów zamieszczono na stronie umk.pl/kandydaci.



Cały tekst: http://torun.wyborcza.pl/torun/1,48723,19985792,um...