Pełna aula na wykładzie Tetsuro Matsuzawy

Blisko 300 osób wysłuchało pasjonującego wystąpienia słynnego prymatologa

29.05.2018   admin

29 Maja w Auli Collegium Humanisticum na zaproszenie Katedry Psychologii wygłosił wykład pt. Sharing: Human mind viewed from the study of chempanzees prof. Tetsuro Matsuzawa z Uniwersytetu w Kyoto. Aula wypełniła się po brzegi słuchaczami, studentami jak i pracownikami UMK, ale także były osoby, które przyjechały na to wydarzenie z odległych ośrodków uniwersyteckich w kraju. Ogółem wykładu wysłuchało blisko 300 osób!

Prof. Matsuzawa przez ponad godzinę opowiadał o wynikach swoich prac prowadzonych w terenie jak i laboratorium. Zwracał uwagę na wiele większych i mniejszych odkryć, które pozwoliły mu przez ponad 40 lat pracy znaleźć wyjaśnienie dla wielu fenomenów jak np. niezwykła pamięć fotograficzna szympansów. Po zakończeniu wykładu, był czas na liczne pytania, które słuchacze kierowali do prof. Matsuzawy, a na koniec studenci psychologii w podziękowaniu obdarowali prof. Matsuzawę albumem o Toruniu oraz rzecz jasna pierniczkami. Prof. Matsuzawa ofiraował studentom psychologii liczny zbiór książek, czasopism oraz filmów na płytach DVD.

Dzień wcześniej prof. Matsuzawa spotkał się z Rektorem UMK prof. Andrzejem Tretynem jak i również z pracownikami Katedry Psychologii oraz studentami koła naukowego - sekcji etologii i psychologii porównawczej.

To pierwsza i miejmy nadzieję nie ostatnia wizyta prof. Matsuzawy w Toruniu.

#Aula na godzinę przed planowanym wykładem.

#Aula na pół godziny przed rozpoczęciem wykładu

#Prof. Matsuzawa przygotowuje się do wykładu.

#Słuchacze na 15 minut przed rozpoczęciem wystąpienia - na sali studenci psychologii, kognitywistyki, biologii oraz innych kierunków.

#Prof Matsuzawa rozpoczyna wystąpienie

#Wykład został w całości nagrany. Pojawi się na kanale YouTube Katedry Psychologii w późniejszym terminie.

Prof. Matsuzawa idealnie naśladował 12 z ok 30-40 odgłosów wydawanych przez szympansy.

#Część słuchaczy siedziała na schodach. Prawie wszystkie krzesła były zajęte.

#Dzień wcześniej prof. Tetsuro Matsuzawa spotkał się na mniej formalnym spotkaniu z pracownikami i studentami psychologii.

#Mimo zmęczenia wywołanego zmianą czasu aż o 7 godzin prof. Matsuzawa cierpliwie odpowiadał na pytania naszych studentów.