Nowy sprzęt badawczy

dla psychologów społecznych środowiskowych i poznawczych

  20.10.2017   admin


Psychologia na UMK ma dopiero rok, a już do naszej Katedry dotarł sprzęt badawczy będący częścią dużych zakupów związanych z przyznanymi przez Ministerstwo Nauki środkami na restrukturyzację Wydziału Humanistycznego.

Dziś przedstawiamy zdjęcia najbardziej mobilnego sprzętu do badania i precyzyjnej rejestracji ruchów oczu osoby badanej związanych z oglądaniem szeroko rozumianego środowiska. Katedra Psychologii posiada aż trzy tego typu urządzenia. Osoba badana zakłada okulary z kamerą, które połączone są ze specjalnie skonfigurowanym telefonem komórkowym, który rejestruje zarówno obraz z kamery umieszczonej na okularach jak i wszystkie ruchy oczu, punkty fiksacji itd. osoby badanej. Czas pracy na bateriach jednego zestawu wynosi aż 8 godzin, co oznacza wielki strumień danych, gromadzonych przez niewielkie urządzenie.

#

Okulograf okularowy ma zastosowanie zarówno w badaniach społecznych gdy badani np. wchodzą ze sobą w interakcje, jak i w psychologii środowiskowej np. na jakie elementy środowiska zwraca uwagę człowiek poszukujący konkretnej drogi w przestrzeni publicznej, dworcu itp. Sprzęt jest ultra lekki i osoby badane bardzo szybko zapominają, o założonych na nos okularach i smartfonie przypiętym do pasa.

#

Dziękujemy naszej specjalistce od "eyetrackerów" dr Bibiannie Bałaj za ciężką pracę włożoną w przygotowanie, negocjacje i przeprowadzenie zakupów oraz szkolenie koleżanek i kolegów.

Teraz czas na pomysły i realizację wielu ciekawych badań. Wkrótce przedstawimy inne rodzaje nowego sprzętu badawczego.