Nowy Dom Toruńskiej Psychologii

Poznajemy Nasz Nowy Dom Toruńskiej Psychologii

  03.10.2021   admin


Już w październiku będzie można w soboty zwiedzać budynek Instytutu Psychologii UMK - (dokładne informacje w osobnym komunikacie), ale już teraz będziemy poznawać Nasz Nowy - długo wyczekiwany Dom. Wszyscy nie możemy się doczekać "zamieszkania" po 5 latach tułaczki w nowej siedzibie toruńskiej psychologii.


#

Budynek mieści się przy ulicy Gagarina 39. Ma powierzchnie ok. 3200 m2. Gospodarzem budynku jest Instytut Psychologii UMK, ale w północym skrzydle znajduje się osobna jednostka - Dział techniczny UMK.

Do budynku prowadzi 5 wejść. Dwa z nich są dostępne dla Studentów. Najważniejsze jest dla Studentów wejście główne, które mieści się we wschodniej elewacji budynku. Do budynku będzie można też wejść przez drzwi tarasowe prowadzące bezpośrednio do Kafeterii od strony południowej. Drzwi będą otwarte w sezonie gdy taras będzie użytkowany.

Studenci niepełnosprawni ruchowo będą mogli wejść do budynku z trzech stron. Mogą użyć rampy prowadzącej do Działu Technicznego i przy pomocy karty dostępu przejechać do części Instytutu Psychologii. Mogą również dostać się do budynku przez Wejście techniczne od strony zachodniej (również dzięki karcie dostępu) na poziomie -1 przy windzie. W sezonie, gdy taras będzie czynny będą mogli też użyć rampy i wjechać wózkiem bezpośrednio do Kafeterii.

Od strony zachodniej znajduje oprócz wejścia technicznego np. dla dostawców znajduje się też wejście dla klientów Ośrodka Psychoterapii. Prowadzi do niego droga od strony północnej (widoczna na zdjęciu po prawej)

#Tak wygląda okolica budynku od strony wschodniej. Widać drogę dojazdową oraz liczne parkingi dla samochodów. Na prawo widać fragment Klubu "Odnowa".


#A tak wygląda okolica Instytutu Psychologii od strony północnej - widać boisko oraz zabudowania (za blokami) Uczelnianego Centrum Sportu.


#

Od strony zachodniej mamy tereny zielone i korytarz migracyjny zwierząt przez co za widoczną polanką z boiskiem nie wolno wybudować tu żadnego budynku. W dalszej perspspetywie widać zabudowania kampusu. Od lewej - Rektorat i Aula Główna, Wydział Chemii i Centralne Biblioteka Uniwersytecka, Wydział Biologii i Wydział Ekonomii oraz Collegium Humanisticum. Do tej części kampusu idzie się 5 minut.


#

Wreszcie od strony południowej za drzewami należącymi do terenów Instytutu Psychologii UMK znajdują się od lewej: Klub Studencki "Odnowa"; Wydział Teologii, Mała Hala należąca do Uczelnianego Centrum Sportu, a na prawo w uciętym na zdjęciu akademiku ważne dla Studentów - Biuro Karier Studenckich (2 minuty piechotą od naszego budynku).


#

Klienci Ośrodka Psychoterapii będą przychodzić właśnie od tej strony - korzystając z tzw. Drogi ppoż. W słońcu lśnią przewody prowadzące do 11 central wentylacyjnych umieszczonych na dachu. Budynku. Każda sala dydaktyczna ma okna wychodzące na zieleń. Jeśli nie na zewnątrz to na jedno z dwóch patio.


#

Droga do Ośrodka Psychoterapii zaczyna się tutaj przy słynnej mozaice umieszczonej na elewacji wschodniej 50 lat temu.


#

A tu narożnik południowo - wschodni. Widać taras z przymocowanymi już ławeczkami by można było siedzieć na schodach. Widać także rampę dla niepełnosprawnych oraz balkony na kondygnacji +1 w pokojach pracowników. Na tarasie w sezonie będą jeszcze stały 3 stoły każdy na 8 osób.


#

I ostatni narożnik. Widać na nim jedyny w Polsce skylab - czyli laboratorium na świeżym powietrzu gdzie w przyszłości po załatwieniu wszyskich formalności znajdą dom ptaki z którymi będzie pracować nasz zespół psychologów porównawczych oraz studenci, którzy nabędą uprawnienia do pracy ze zwierzętami. Widać też schody prowadzące ze sterowni laboratorium na piętrze +1 do woliery znajdującej się na poziomie 0. Za wolierą widać szyb windy - dzięki windzie osoby niepełnosprawne mają akces do całego budynku.


#

Oto nasz park od strony południowej. W pełni dostępny dla wszystkich użytkowników budynku. Jest to też dom ptaków i wiewiórek, które mają budki lęgowe zrobione własnoręcznie przez Studentów Studenckiego Koła Naukowego Psychologii Zwierząt. W sezonie na terenie przyległym do tarasu będą wystawiane leżaki. Natomiast zachodnia część parku (za drogą widoczną z lewej na zdjęciu) jest królestwiem przyrody. Nie ma tam chodników, będzie to dom małych ssaków i ptaków, a także owadów, pajęczaków i innych bezkręgowców. Będzie można przebywać w tej części parku z uszanowaniem zasad które będą w nim obowiązywać. W zamian za to każdy będzie mógł spojrzeć w oczy zająca.


#

W budynku Instytutu Psychologii znajdują się dwa zamknięte w formie patio ogrody. Grupa Studentów 5 roku przygotowała dwa ogrodowe projekty. Jeden ogród będzie w stylu angielskim drugi w stylu japońskim. Wszystko urządzą Studenci własnymi rękami. Każdy ze studentów może uczestniczyć w pracach zespołu "Psychologii Roślin". Patia będą jednak zamknięte dla odwiedzających. W budynku będzie przebywać 500 osób i gdyby wszystkie chciały wejść na teren ogródka - praca poszłaby na marne, a więc opłaca się dołączyć do zespołu Plant Psychology? :)


#

Między dwoma patio znajduje się Centralny Hab Dydaktyczny z 6 salami dydaktycznymi różnej wielkości które łączy zabytkowy korytarz ze świetlikiem widocznym w centrum zdjęcia. Na górze widać okna dwóch największych auli.


#

Budynek Instytutu Psychologii chociaż zabytkowy będzie najbardziej nowoczesnym pod kątem ekologii budynkiem UMK. Widzimy na dachu (jeszcze niezamontowane a więc leżące jedne na drugim) 96 najnowszych technologicznie i najbardziej wydajnych paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 40kW. Pozwoli to na zasilanie całej wentylacji budynku. W górnej części fotografii widać 8 okien głównego korytarza południowego.


#

Najwyżej położonym urządzeniem gmachu jest agregat wody lodowej - serce systemu klimatyzacyjnego. W trosce o środowisko naturalne - klimatyzacja jest dostępna tylko w 14 laboratoriach oraz 2 największych aulach. W pozostałych pomieszczeniach jest wentylacja mechaniczna o znacznie niższym poborze energii elektrycznej.


#

W ramach ekologicznego transportu - w bezpośredniej bliskości budynku przy parkingu i wejściu głównym trwa budowa (dobrym wzorem wielu uniwersytetów europejskich i azjatyckich) zadaszonego parkingu dla rowerów. Będzie to największy zadaszony parking rowerowy na całym Uniwersytecie. Na razie widać tylko słupy (lewy dolny róg zdjęcia)


W następnym odcinku zajrzymy do wnętrza naszego Domu.