Kultura w świecie innych zwierząt
Poznajmy się - czyli między nami zwierzętami”
- Start
- Aktualności
- Kultura w świecie innych zwierząt
Poznajmy się - czyli między nami zwierzętami”
Zachowania zwierząt objaśniał w audycji Poznajmy się - Między nami zwierzętami prof. Maciej Trojan, kierownik Zakładu Etologii i Psychologii Porównawczej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Według profesora Trojana możemy w kontekście zwierząt i ich zachowań mówić o wytworzeniu kultury. Mamy ewidentnie dowody na to, że zwłaszcza zwierzęta tworzące skomplikowane grupy społeczne, wytwarzają różne formy kulturowe. Do tego stopnia, że wewnątrz gatunku kultury różnią się one między sobą .
Gość Polskiego Radia 24 objaśniał jak funkcjonują poszczególne grupy zwierząt i dlaczego ich zachowania mogą się różnić między sobą. - Mamy ogólne, błędne przekonanie, że np. wszystkie orangutany czy goryle zachowują się tak samo, że wytwarzane narzędzia są wszędzie takie same. Transmisja zachowania zachodzi u nich wewnątrz grupy. Jeżeli kiedyś jakiś szympans wpadł na jakiś pomyśl, to jest on realizowany przez członków tej grupy, którzy się uczą wzajemnie przez pokolenia tego zachowania. To zachowanie jest natomiast obce dla szympansów z innych grup – wyjaśniał profesor Maciej Trojan.
Jak podkreślał etolog, zwierzęta są w stanie nawet uczyć się języków obcych. - Każdy rozumie trochę języków obcych. Na przykład jak jesteśmy w lesie i słyszymy okrzyk ostrzegawczy, to nie rozumiemy kto się odezwał i co to znaczy, ale jakoś ciarki idą nam po plecach, bo wiemy, że to nie jest nic przyjemnego. Na terenach, gdzie habitaty na siebie zachodzą, zwierzęta uczą się komunikatów ostrzegawczych, mimo tego, że emituje je osobnik innego gatunku. Historia pokazuje, że były zwierzęta, które w warunkach laboratoryjnych można było nauczyć języka symbolicznego – mówił gość Polskiego Radia 24.
Więcej do posłuchania w całej audycji.
Gospodarzem programu była Aleksandra Szywała.
Data emisji: 25.03.2017