Judy

(1964?-2017)

  28.03.2017   admin


Zakład Etologii i Psychologii Porównawczej współpracuje z Warszawskim Ogrodem Zoologicznym. Prof. Trojan już od kilku lat wraz z zespołem bada zachowania prospołeczne szympansów żyjących w tamtejszym habitacie wraz z dr Jakucińską kierującą małpiarnią warszawskiego ZOO.

#

Dzielimy się przykrą wiadomością. Dnia 19 marca zmarła seniorka szympansiego stada - Judy (zwana przez opiekunów pieszczotliwie Babcią). Judy przyszła na świat w jednym z Afrykańskich rezerwatów, w czasach, gdy zwierzęta do ogrodów zoologicznych trafiały z "wolności". Była ostatnim takim szympansem w Warszawie. W 2009 roku do Warszawskiego ZOO trafiły jej córka Mandy i wnuczka Lucy z ZOO w Irlandii. Po pewnym czasie z Dublina gdzie żyła Judy przyszła wiadomość, że Babka źle znosi rozłąkę i popada w depresję. Dlatego zdecydowano się sprowadzić ją także do Warszawy. Chociaż większość swojego życia spędziła w ogrodzie zoologicznym w Dublinie, gdzie doczekała się kilkorga dzieci i wnucząt to po przyjeździe do Warszawy Judy dała się poznać jako mądra, seniorka rodu, która twardą ręką trzymała porządek w swojej nowej mieszanej rodzinie, wykazując się przy tym dużą skutecznością, ale i doświadczeniem, które pozwoliło jej zażegnać nie jeden szympansi konflikt. Przeżyła 53 lata co jak na szympansa daje imponujący wiek. Judy pozostawiła po sobie trudną do wypełnienia pustkę, zarówno wśród swych pobratymców jak i lubiących ją niezwykle opiekunów. Oto kilka słów bezpośrednio od nich:

"(....) pożegnaliśmy naszą ukochaną szympansicę Judy, pieszczotliwie nazywaną przez nas Babką. Będzie nam brakowało jej ciepłego spojrzenia, przyjaznego usposobienia i gadatliwości-gdyż Judy zawsze miała dużo do powiedzenia. Zarówno dla nas jak i dla szympansów są to bardzo trudne chwile"

Gdy Judy umarła, grupa szympansów przez dwa dni żegnała się z seniorką. Szczególnie dużo czasu także na iskanie poświęciły Mandy i Lucy. Gdy zabrano ciało Judy - Mandy - jej córka zrobiła sobie posłanie i poszła spać w miejscu gdzie zmarła jej matka.

Tak się składa, że w tym czasie nasi koledzy z Instytutu Badania Naczelnych Uniwersytetu Kioto z Inuyamy zorganizowali pierwsze warsztaty z ewolucyjnej tanatologii. To niezwykłe jak wiele jest podobieństw w przeżywaniu śmierci bliskich u ludzi i innych człowiekowatych.

Dowidzenia Judy