Psychology Today I Michał Główczewski

Artykuł PT poświęcony badaniom prowadzonym przez Michała Główczewskiego

  27.06.2022   admin


23 czerwca ukazał się na portalu Psychology Today artykuł podsumowujący wyniki interesujących badań, które zostały opublikowane w maju w British Journal of Psychology, a których współautorem jest pracownik naszego Instytutu mgr Michał Główczewski. Jest to kolejny z całej serii tekst, w którym opisywane są wyniki badań nad związkami narcyzmu kolektywnego – defensywnej formy identyfikacji z grupą, opierającej się na przekonaniu, że nie jest ona wystarczająco doceniana przez innych – z różnymi negatywnymi postawami i zachowaniami wobec własnej grupy.

W czterech badaniach, w których wzięli udział uczestnicy z Polski, USA i Wielkiej Brytanii, badacze wykazali, że osoby z wysokim poziomem narcyzmu kolektywnego były bardziej skłonne spiskować przeciwko innym przedstawicielom własnej grupy, np. silniej popierając podsłuchiwanie współobywateli przez agencje rządowe.

https://www.psychologytoday.com/us/blog/articles-h...

Warto nadmienić, że to już drugi raz Psychology Today wspomina o badaniach z udziałem naszych pracowników. Wcześniej miało to miejsce 24 lutego 2020 roku - patrz tutaj.